سرعت بیشتر یا ظرفیت بالاتر ram ؟مسئله این است!

کیبورد
طرح عجیب ولی کارامد کیبورد:یک ویترین خاص داشته باشید!
آبان ۲۹, ۱۳۹۷
shadow of the tomb raider
Shadow of the Tomb Raider؛ خط پایان قصه ۵ ساله
آذر ۱, ۱۳۹۷
ram

ram

ram

Random Access Memory

فرکانس در مقیاس MHz اندازه گیری می شود و هرچه قدر بیشتر باشد، سرعت بالاتر خواهد بود. Latency مثل یک سری عدد نمایش داده می شود مثل: ۵-۵-۵-۱۲ و هرچه کمتر باشد بهتر است. زمانی که تمام نیازهای ظرفیتی تان برطرف شد، افزایش فرکانس و کاهش Latency منجر به نتیجه قابل توجه تری در سرعت می شود. و خرید حجم بالاتر RAM چندان تاثیرگذار نمی باشد.

به طور خلاصه RAM یا Random Access Memory یک حافظه با دسترسی تصادفی است که به عنوان یک حافظه کوتاه مدت در نظر گرفته می شود (چرا که اجازه میدهد اطلاعات به سرعت بر روی آن نوشته و سریعا خوانده شوند) و پردازشگر رایانه شما از آن برای ذخیره فایلهایی که نیاز به دسترسی سریع و زیاد دارند استفاده می کند.

در این شیوه، یک کپی از داده های مورد نیاز سیستم عامل و نرم افزار ها، یکبار از هارد دیسک به رم منتقل می شود تا با سرعتی بسیار بالاتر از هارد دیسک در اختیار پردازنده قرار بگیرد. همچنین به دلیل آنکه اطلاعات درون آن با قطع جریان برق، خاموش کردن و یا راه اندازی دوباره سیستم عامل (Restart) از بین میرود، به آن حافظه موقت می گویند.

ram

فضای ذخیره سازی بیشتر!

استفاده از این فضا به دستگاه شما و متعاقبا به نرم افزارهایی که نیاز به دسترسی سریع و مداوم به داده ها دارند اجازه می دهد به جای اینکه چندین ثانیه معطل بمانند سریعا پاسخگو باشند. گرچه چند ثانیه، زمان زیادی نیست اما اغلب همین میزان تاخیر هم می تواند موجب شود تا یک کامپیوتر، تحت فشار، کند و ضعیف به نظر برسد.

هنگامی که کامپیوتر شما برای باز کردن برنامه هایی که می خواهید اجرا کنید، در حال تلاش است، احتمالا به RAM بیشتری نیاز دارید. این کاهش سرعت از آنجایی نشأت می گیرد که رایانه مجبور است تا وظایف خواسته شده را از حافظه سریع RAM بر روی دیسک سخت بارگیری کند. هارددیسک نسبت به رم دارای فضای ذخیره سازی بیشتری است اما سرعت دسترسی به اطلاعات آن توسط پردازنده کمتر از رم می باشد.

اگر از یک رایانه قدیمی استفاده می کنید که سال ها پیش حافظه اش به قدر کافی بود ولی دیگر جواب گوی نیازهای امروز شما نیست در این صورت ممکن است با کمبود رممواجه شوید. همچنین احتمال دارد لپ تاب ارزان قیمتی را خریداری کرده باشید که از رم چندان زیادی برخوردار نیست.

این دستگاهها در ابتدا ممکن است سریع به نظر برسند اما درصورتیکه نرم افزارهایتان را تغییر دهید و یا برنامه هایی را اجرا کنید که رم بیشتری نیاز دارند، آنگاه متوجه ضعیف بودن رم تان می شوید درحالیکه ممکن است دیگر امکان ارتقای آنها وجود نداشته باشد.

ram

چه میزان RAM و با چه سرعتی نیاز دارید؟

اگر ویرایشگر حرفه ای ویدئو یا تصویر باشید به مقدار زیادی RAM احتیاج دارید. ۸ الی ۱۶ GB رم برای اجرای چندین اپلیکیشن حرفه ای به صورت همزمان، کافی است. حتی برای چندین سال نیازی به به روز رسانی رم ها هم ندارید.

اگر یک Gamer هستید، شاید ۱۶GB مناسب تر باشد، البته ۸GB رم نیز می تواند اکثر بازی ها را اداره نماید. رفتن به سراغ رم ۳۲GB واقعا لازم نیست. در این مرحله باید اگر رم ۱۶ GB پاسخگوی نیازتان نیست، به سراغ رمی سریع تر بروید.
اگر سرعت Motherboard از سرعت رم کمتر باشد، استفاده از رم سریعتر بی فایده است. به عنوان مثال، اگر سرعت مادربورد ۱۳۳۳ MHz باشد، و سرعت رم ۲۰۰۰ MHz، سرعت نهایی استفاده از رم، به ۱۳۳۳ MHz محدود خواهد شد.

اینجا جایی است که RAM با تعداد بیشتر نیاز می شود. اگر به سراغ مدیریت سرورها بروید حتما بیشتر به این موضوع بر می خورید. نیاز برنامه ها، بازی ها و وبسایت ها از نظر رم به اندازه ای نیست که احتیاج باشد از تمام ظرفیت قابل نصب رم استفاده کنیم.

 

چطور باید RAM جدید خرید یا قبلی را به روز کرد؟

برای شروع، آیا RAM تان لحیم شده است؟ در این صورت، نمی توانید آن را به روز نمایید. اگر نیست، کامپیوترتان چند slot رم، دارد؟ این مشخص می کند که چه مقدار رم می توانید داشته باشید. ماژول DDR2 را نهایتا تا ۴ GB می توانید ارتقا دهید. ماژول DDR3 را تا ۸ GB می توانید ارتقا دهید. اگر به رم ۱۶ GB نیاز دارید باید ۲ تا ماژول رم DDR3 داشته باشید. در غیر این صورت باید یک ماژول DDR4 داشته باشید تا بتوانید از رم ۱۶ GB استفاده نمایید.
زمانی که تنها یک ماژول رم روی کامپیوترتان است که دو slot رم دارد، سعی کنید تا یک ماژول دیگر به آن اضافه کنید به جای آنکه رم موجود را با رمی دیگر جا به جا کنید. پلتفرم های ۲ کاناله، فواید بیشتری به خصوص زمانی که کامپیوتر تحت فشار است، به شما می رسانند.

اگر می خواهید از ابتدا شروع کنید و بین یک رم ۸ GB و دو رم ۴ GB شک دارید، اولی را انتخاب کنید. این به شما این امکان را می دهد تا در آینده یک ماژول برای رم ۱۶ GB بتوانید اضافه نمایید به جای آنکه درگیر تعویض هر دو رم شوید. تفاوت بین یک و دو ماژول آنقدر زیاد نیست که در آینده از انتخاب تان شرمنده شوید و تاسف بخورید، پس یکی را انتخاب کنید.

اگر می خواهید RAM را به روز نمایید ولی تمام slot ها موجود با حداکثر ظرفیت تحت استفاده هستند، تنها راه پیش روی تان این است که رمی سریع تر بخرید.

ram

سرعت یا ظرفیت؟

حجم رمی که استفاده می کنید تا یک نقطه مشخص تاثیر گذار است. بعد از آن، با افزایش حجم رم، بازدهی نزولی را تجربه خواهید کرد. رم بالای ۸ GB واقعا نیاز نیست مگر آنکه یک کاربر با میزان تقاضای زیادی باشید.

اگر یک کاربر پرتقاضا هستید، نمی توان جواب درستی برای تان در نظر گرفت. برخی اوقات با افزایش فرکانس و کاهش Latency به جواب خوبی خواهید رسید. گاهی اوقات تفاوت قابل توجهی بسته به اینکه از چه سیستم عاملی استفاده می کنید احساس می کنید. گاهی تغییر دادن سیستم عامل تصمیم درستی است که باید گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *