ال این وان گیمینگ
ال این وان گیمینگ
شهریور ۱۱, ۱۳۹۷
مینی پی سی نسل 8 اینتل
مینی پی سی نسل ۸ اینتل
شهریور ۱۳, ۱۳۹۷
پردازنده اینتل نسل نهم

پردازنده اینتل نسل نهم

پردازنده اینتل نسل نهم با تصویرلو رفته  IHS لحیم کاری شده؛ Core i9-9900K

پردازنده اینتل نسل نهم

اینتل در نسل های گذشته از خمیر حرارتی مخصوصی برای اتصال IHS استفاده کرده تا مشکلاتی که پیش از این برای دارندگان پردازنده های  سری K رخ داده بود، تکرار نشود. این روش توسط AMD در پردازنده های Summit Ridge و  Pinaccle Ridgeمورد استفاده قرار گرفته و رضایت کاربران را نیز به خود جلب کرده است. هر چند AMD چنین ساختاری را برای تمامی پردازنده های این خانواده به کار گرفته، اما اینتل در حال حاضر تمرکز خود را روی پردازنده های سری K قرار داده تا کاربران حرفه ای را بیش از پیش راضی نگه دارد.

به نظر می رسد که بالاخره اینتل به اورکلاکر ها و علاقه مندان گوش فرا داده و قصد دارد اولین پردازنده های IHS خود را عرضه کنند. پیش از این می دانستیم که اینتل به زودی در پردازنده های آینده خود از لحیم کاری استفاده خواهد کرد.

اورکلاکرها و کاربران حرفه‌ای خواستار IHS لحیم شده در پردازنده‌های اینتل بودند. تصویر لو رفته از i9-9900K نشان دهنده پاسخ اینتل به کاربران است. با خانواده اینتل نسل نهم و قطعات جدید هشت هسته ای ، ساعت های سریع تر، عملکرد چند هسته ای و پتانسیل اورکلاک را با استفاده از یک فرایند بهینه سازی شده و یک طراحی لحیم کاری ارائه می دهد که باعث می شود تراشه های شما با سرعت بالا اورکلاک شوند.

چند دلیل وجود دارد که اول و مهمترین آن شایعاتی است درمورد اینکه اینتل از IHS لحیم شده استفاده خواهد کرد و دلیل دوم این است که اینتل می داند که علاقه مندان و اورکلاکر ها دوست دارند که از چیپ های اصلی استفاده کنند و پتانسیل آنها را از لحاظ سرعت ببینند.

امروز X Fastest یک تصویر از پردازنده i9-9900K بدون IHS لو داده است. این تصویر اثبات کاملی بر این شایعات است. در این تصویر می‌توان دید که Die این پردازنده نسبت به i7-8700K کمی بزرگ‌تر است. این افزایش سطح به خاطر ۲ هسته بیش‌تر این پردازنده است. البته وجود مودم وایرلس نیز می‌تواند باعث کمی بزرگ‌تر شدن آن شده باشد.

روش به کار رفته توسط اینتل به نام STIM مخفف (soldered thermal interface material) شناخته می شود و در مرحله اول روی پردازنده های قدرتمند Core i9-9900K، Core i7-9700K و Core i5-9600K به کار گرفته می شود.در اطلاعات جدیدی که توسط اینتل منتشر شده، مواردی مانند فرکانس کاری و حجم حافظه نهان در سه پردازنده قدرتمند سری K دیده می شود.

 

پردازنده اینتل نسل نهم

به کدام یک از پردازنده اینتل نسل نهم بیشتر علاقه مند هستید؟

 Core i9-9900K (8 هسته، ۱۶ رشته) ~ ۴۵۰ دلار

 Core i7-9700K (8 هسته،  ۸رشته) ~ ۳۵۰ دلار

 Core i5-9600K ( 6 هسته، ۶ رشته) ~ ۲۵۰ دلار

 Core i3-9350K ( 4 هسته، ۴ رشته) ~ ۴۵۰ دلار

نسل هشتم هسته ی پردازنده اینتل نسل نهم خانواده است. همانطور که توسط فهرست رسمی آنها در اسناد راهنمایی تجدیدنظر میکرو کد نشان داده شده است، به زودی به بازار مصرف می رسد. پردازنده های اینتل نسل هشتم نسل مبتنی بر میکرو آرشیو موجود هستند و بیشتر از نسخه های جدیدی که در سال گذشته عرضه شدند، خواهند بود. پردازنده های اینتل نسل هشتم رسما لیست شده است.  وارد بازار مصرف می شود.

 کمپانی اینتل اعلام کرد: ما چندین روز پیش اولین پردازنده نسل هشتم اینتل را همراه با اولین پردازنده اینتل نسل نهم نامگذاری کردیم.  امروز، اینتل با ذکر تعدادی از پردازنده نسل نهم منتشر شده، که در این سه ماهه به بازار خرده فروشی ضربه می زند، مقاله ما را تایید کرده است . طیف وسیعی از CPU ها وجود دارد که کاربران قادر خواهند بود از تمام هسته های Core i3، Core i5، Core i7 و تراشه های Core i9 انتخاب کنند.

پردازنده اینتل نسل نهم

اینتل قصد دارد ژنرال نسل نهم را در اکتبر راه اندازی کند:

۱ Core i9-9900K و پردازنده های ۸ هسته ای

i7-9700K Core و پردازنده های ۸ هسته ای

i5-9600K Core و پردازنده های ۶ هسته ای

Core i3-9350K و پردازنده های ۴ هسته ای

پردازنده اینتل نسل نهم پردازنده اینتل نسل نهم

پردازنده اینتل نسل نهم به عنوان پرچمدار معرفی شده است.

 

این اولین پردازنده رده مصرف کننده Core i9 است و همچنین اولین چیپ اینتل که مجهز به ۸ هسته و ۱۶ رشته پردازشی خواهد بود.

 

در مبحث مقدار Cache نیز ۱۶MB کش سطح ۳ (L3) و پردازنده گرافیکی Intel UHD 620 نیز وظایف گرافیکی را برعهده دارد.

در بحث کارایی نیز، این چیپ امتیاز ۱۰,۷۱۹ را در بخش مختص به CPU و امتیاز کلی ۹۷۲۵ را با کارت گرافیک GTX 1080 Tiبه ثبت رسانده است.

 

این پردازنده با مادربرد گیمینگ Asus Z370-F STRIX تست شده است که قابلیت پشتیبانی سری ۳۰۰ از این پردازنده‌ها را نیز تایید می‌کند.

 

با مقایسه امتیاز پردازنده با پرچمداران فعلی رده مصرف کننده، مشخص می‌شود که رقبای خود را پشت سر گذاشته است، در واقع ۱۵۰۰ امتیاز بیش از AMD Ryzen 7 2700X و ۲۵۰۰ امتیاز بیش از Intel Core i7 8700K.

 

 

پردازنده اینتل نسل نهم

کنترل دما در پردازنده اینتل نسل نهم چگونه است؟

کاربران مدت زیادی بود از اینتل بخاطر انتقال دهنده حرارتی نامرغوبی (یک خمیر نا مرغوب) که زیر IHS استفاده کرده ناراضی بودند.  این درحالی است که AMD چیپ سیلیکونی را با استفاده از لحیم کردن به IHS متصل می‌کند.

 پردازنده‌های اخیر AMD از لحاظ کنترل دما برتری زیادی نسبت به اینتل دارند. کاربرانی که پردازنده خود را اورکلاک می‌کنند به Delid کردن پردازنده خود برای دمای پایین‌تر و عمر بیش‌تر پردازنده روی آورده‌اند.

البته اینتل همیشه این طور نبوده است. اتفاقا در پردازنده‌های نسل دوم خود از IHS لحیم شده استفاده می‌کرد ولی متاسفانه این عادت خوب را کنار گذاشت.

پردازنده Core i9-9900K یک پردازنده ۸ هسته‌ای با فرکانس پایه ۳٫۶ گیگاهرتزی است. این پردازنده احتمالا قیمتی معادل ۴۵۰ دلار داشته باشد و سازگار با پلتفرم Z390  باشد. این پردازنده فرکانس توربو ۵ گیگاهرتزی و ۱۶ مگابایت کش دارد. همچنین فناوری ساخت همه پردازنده‌های نسل ۹ قرار است همانند نسل ۸ ۱۴nm++ باشد.

پردازنده اینتل نسل نهم به عنوان پرچمدار اصلی، حتی در اختیار چند اورکلاکر نیز قرار گرفته است. اینتل در گذشته با استفاده از خمیر حرارتی (خمیر سیلیکون) سطح پخش کننده حرارت را به پردازنده متصل می کرد و عملیات هایی مانند تعویض خمیر با یک نوع مرغوب و با به طور کلی جدا سازی سطح IHS از پردازنده، رواج داشت.

این شرکت تصمیم گرفته است تا دست کم در مدل های ۸ هسته ای نظیر Core i9-9900K و Core i7-9700K استفاده از خمیرهای سیلیکون را کنار گذاشته و به جای آن سطح پخش کننده حرارت را مستقیما به CPU لحیم کرده است. با این عمل خنک سازی و دفع حرارت CPU به شیوه بهتری صورت گرفته و حتی اورکلاک آن نیز ساده تر می گردد.

پردازنده اینتل نسل نهم یک پردازنده ۸ هسته‌ای و فرکانس پایه ۳٫۶ گیگاهرتزی است .این پردازنده قیمتی معادل ۴۵۰ دلار داشته و سازگار با پلتفرم Z390  می باشد. هر چند مدار تغذیه VRM مادربرد های Z390 برای پیشتیبانی از پردازنده های نسل نهم اینتل نسبت به مادربرد های Z370 قدرتمند تر خواهند بود و کاربران قادر به انجام مانور بیشتری روی قابلیت های پردازشی و اورکلاکینگ روی آنها هستند. پردازنده های نسل نهم اینتل به صورت مستقیم قصد رقابت با پردازنده های AMD Ryzen  را دارند و باید منتظر ورود سری جدید اینتل ماند تا گزینه برتر از نظر قدرت پردازشی مابین دو رقیب دیرینه مشخص شود.

 

 

پردازنده اینتل نسل نهم

عرضه کارت گرافیک اینتل در سال ۲۰۲۰

کمپانی اینتل در سال های گذشته فعالیت های متعددی در زمینه پردازش موازی برای دیتاسنتر ها انجام داده و با توجه به سود سرشار اینتل از شرکت های تولید کننده کارت های گیمینگ برای استفاده ماینر ها، تصمیم به تولید کارت گرافیک مجزا برای کاربران خانگی گرفته است.

طبق اطلاعات منتشر شده از افراد نزدیک به Raja Koduri  و Chris Hook ، زمان معرفی و عرضه کارت های گرافیک اختصاصی اینتل در سال ۲۰۲۰ در دسترس علاقمندان قرار خواهند گرفت.

اینتل خبر عرضه‌ی اولین کارت گرافیک مجزای مجهز به پردازنده‌ی گرافیکی جدیدی را که برای به‌کارگیری در رایانه‌های ویژه‌ی گیمینگ در سال ۲۰۲۰ میلادی در نظر گرفته است، وعده می‌دهد.

 

 

رقابت قابل توجه و هیجان انگیز سه جانبه ی اینتل ، انویدیا، و AMD

پردازنده اینتل نسل نهم

قطعا این خبر شگفت‌انگیزی برای کاربران خواهد بود؛ زیرا  بازار کارت‌ گرافیک تا به امروز تحت سلطه‌ی دو رقیب دیرینه‌ی قدرتمند ، انویدیا و AMD بوده است. اما از هم اکنون، بازیکن قدرتمند سومی هم وارد عرصه‌ی رقابت شده است که یقینا دو شرکت دیگر را به چالش خواهد کشید. در این صورت گیمرها و کاربران فعال در زمینه‌ی گرافیک، گزینه‌های انتخابی بیش‌تری برای خرید کارت گرافیک در اختیار خواهند داشت.

Intel  تجربه‌ی بسیار بالایی در واحد پردازش گرافیکی (GPU) به دلیل عرضه‌ی پردازنده‌های مرکزی همراه با یک پردازنده‌ی گرافیکی اختصاصی به‌صورت یکپارچه  دارد. که در واقع GPU داخل همان تراشه‌ی اصلی پردازنده قرار گرفته و کار پردازش و اجرای بازی‌های رایانه‌ی را بدون نیاز به کارت گرافیک مجزا ممکن می‌کند .بنابراین تولید واحد‌های پردازش مرکزی مجزا به‌وسیله‌ی اینتل به‌مفهوم افزایش توانایی اینتل در ارائه‌ی پردازنده‌ی گرافیکی فوق‌العاده قدرتمند‌تر از نمونه‌های یکپارچه با CPU خواهد بود.

اگرچه دسترسی به کارت گرافیک مجزای اینتل هنوز دوردست به‌نظر می‌رسد؛ اما با توجه به اینکه اینتل به‌طور جدی وارد عرصه‌ی پردازنده‌های مجزا شده است، در دنیای توسعه‌ی پردازنده‌های گرافیکی تقریباً نزدیک محسوب می‌شود.

با ورود رقیب قدری همچون اینتل به میدان رقابت، شرکت‌های انویدیا و  AMD  باید برای باقی ماندن در میدان تلاش خود را دو چندان بکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *