مفاهیم شهر هوشمند یا smart city

مانیتور gaming
سامسونگ CHG90، بهترین مانیتور gaming سال ۲۰۱۸
آذر ۳, ۱۳۹۷
بازی سازی
کشف دنیای عظیم ، زیبا و هیجان انگیز بازی سازی
آذر ۷, ۱۳۹۷

شهر هوشمند ، درگاه جهان آینده

شهرها تأثیر عظیمی بر اقتصاد و توسعه اجتماعی ملل دارند و پلتفرم‌های واقعی از سکونت‌گاه‌های زندگی انسانی‌اند؛ مکانی که شرکت‌ها به کسب‌وکار خود می‌پردازند و در آن خدمات بسیاری ارائه می‌شود. افزون بر این، شهرها مرکز اصلی مصرف منابع نیز به‌شمار می‌آیند. از این رو مدیریت شهری و ایجاد تعامل زنده میان شهروندان با دولت، ساختارها و خدمات شهری اهمیت فزاینده‌ای در دنیای امروز دارد و گسترش شهر هوشمند نقش حیاتی در توسعه پایدار ایفا می‌کند.

در سال ۱۹۴۹ ، در راستای آگاهی¬ بخشی و ترویجِ نقش برنامه¬‌ریزی در ایجاد جوامع پایدار، سازمان ملل ۸ نوامبر را به عنوان روز جهانی برنامه¬‌ریزی شهری نام¬گذاری کرد. در همان تاریخ، جمعیت روستایی بیش¬تر از شهری بود. به هر حالی، از قرن ۲۱ ام به عنوان قرن شهرها نام برده می¬شود. با توجه به اطلاعات سازمان ملل در جولای ۲۰۰۷ جمعیت شهری از جمعیت روستای پیشی گرفته است.

به علاوه، این تناسب تا سال ۲۰۵۰ افزایش چشمگیری خواهد داشت. تمرکز ۷۰ % جمعیت در شهرها و اکثر آن¬ها جمعیتی بیش از ۱۰ میلیون نفر خواهند داشت. تخمین زده می شود که ۲۰۲۵ چین به تنهایی ۲۲۱ شهر با ۱۰ میلیون شهروند خواهد داشت. در حال حاضر در اروپا ۳۵ شهر این وضعیت را دارند.

شهر هوشمند و اقتصاد

شهرها تأثیر عظیمی بر اقتصاد و توسعه¬ اجتماعی ملل دارند. آن¬ها پلتفرم¬‌های واقعی، از جایی که انسان در آن زندگی می¬‌کند، هستند. مکانی که شرکت¬‌ها به کسب و کار خود مشغول هستند و در آن خدمات بسیاری ارائه می‌شود.

علاوه بر آن، آن¬ها مرکز اصلی مصرف منابع نیز بشمار می¬‌آیند. در حال حاضر، شهرها ۷۵ % منابع و انرژی جهانی را مصرف و ۸۰% گازهای گلخانه-‌ای را تولید می¬‌کنند و ۲% از اراضی جهان را به خود اختصاص داده‌اند. به این دلایل، هر ساله به اهمیت روز جهانیِ برنامه-‌ریزیِ شهری افزوده و در حال حاضر در ۳۰ کشور از ۴ قاره جهان این روز جشن گرفته می‌شود.

بی هیچ شکی، این سیر تکاملی باعث تغییر بسیار مهمی در استقرار و مدیریت انواع زیرساخت در شهرها می¬‌شود. از این رو، این حقیقت، توسعه محلی این موارد در سال¬‌های آتی، را باید در سیاست¬‌های عمومی در نظر گرفت.

ضرورت ICT

سناریویی که در بالا به آن اشاره شده حاکی از افزایش نیاز محیط شهری به منابع و راندمان است و ادارات دولتی باید مدل¬‌های مدیریت شهری خود را ارتقا دهند. برای تحقق این امر، بهره¬‌جویی از فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) یک ضرورت است. این امر با مفهموم شهرهای هوشمند شناخته می¬‌شود که در حال حاضر با مفهومی به نام اینترنت اشیاء و در حال پیشروی است.

ما شهر هوشمند را به عنوان شهری که از فناوری اطلاعات و ارتباطات استفاده می‌کند، تعریف می¬‌کنیم. در نتیجه زیرساخت¬‌های حیاتی، اجزا و ارائه خدماتش بیش¬تر از پیش به صورت تعاملی ( اینتراکتیو) هستند که در نتیجه آن شهروندان می¬‌توانند آگاهی بیش¬تری از آن¬ها کسب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *