طرح عجیب ولی کارامد کیبورد:یک ویترین خاص داشته باشید!

موس بیسیم گیمینگ
با موس بیسیم گیمینگ SteelSeries همیشه برنده باشید
آبان ۲۸, ۱۳۹۷
ram
سرعت بیشتر یا ظرفیت بالاتر ram ؟مسئله این است!
آبان ۳۰, ۱۳۹۷
کیبورد

کیبورد

هیچ جایی مثل ترتیب خانه ها وجود ندارد، درست است؟ “ASDF” و “JKL:” نه تنها کلیدهایی هستند که انگشتان ما به آن احتیاج دارند، بلکه دوستان ما هستند. خب این ممکن است کمی باشد، اما همه ما بدون شک می دانیم که نوشتن اولین نامه های ما خیلی زمان می برد. در اولین روزهای تایپ من، تنظیمات کیبورد با وجود تمام بازی های سرگرم کننده در CD-ROM Instructor Typing گیج کننده و تصادفی بود.

ولی من امروز برای تایپ کردن سرعت بی پروا و بدون نیاز به نگاه کردن به پایین دارم.پسرهفت ساله من کاملا تحت تأثیر قرار گرفته است. این احتمالا قابل اطمینان است که بگوییم بسیاری از ما در مورد چیزهایی که فراتر از کیبورد QWERTY استاندارد است، زیاد نمی دانیم. اما خیلی بیشتر است.

کیبورد

بیایید به برخی از پوسته های صفحه کلید محبوب و منطقه ای نگاه کنیم. آنها احتمالا به این زودی تغییر نخواهند کرد، اما ارزش بررسی و نیم نگاه دارند. شما با بیشتر آن ها آشنا هستید.

کیبورد

کیبورد ساده Dvorak

Dvorak در این طرح اول به نظر می رسد. این نام مردی که آن را در سال ۱۹۳۶ ثبت اختراع کیبورد را کرد. او احساس کرد که QWERTY یک روش ساده برای استفاده و توسعه طرح او است. مطالعات به این نتیجه رسیده اند که هنگام استفاده از دووراک، ۷۰ درصد سکته مغزی در سمت راست بدن شما است. (در مقایسه با ۳۲ درصدی استفاده از QWERTY). هنگام استفاده از دووراک، متوجه خواهید شد که بیش از نیمی از سکته مغزی شما با دست راست است . دووراک این کار را به طور هدفمند انجام داد، بر اساس این واقعیت که اکثر مردم دست راست هستند. یادداشت جالب (به حداقل نویسندگان نجیب): همه حروف صدادار در ردیف خانه ای شکل هستند.

کیبورد

کیبورد Colemak

Colemak می تواند یک QWERTY-Lite در نظر گرفته شود. فقط ۱۷ تفاوت در طرح بندی کلیدی بین این دو وجود دارد، به علاوه یک کلید پشتی دیگر که جایگزین کلید Caps Lock می شود. Colemak ترکیبی از کولمن (نام خانوادگی خالق) و دووراک است. این طرح به وضوح تنها ابداع دووراک نیست، اما این تلاش برای حل مسائل با دیوراک است در حالی که کاربران QWERTY را تهدید نمی کند. با نگاه کردن به طرح Colemak به عنوان یک تایپگر QWERTY، تصور کنید تغییرات بیش از آنچه که در مورد Dvorak بوده است به چشم می خورد.

کیبورد

کیبورد QWERTZ

هنگامی که شما Rabbit Hole طرح بندی صفحه کلید را پایین می آورید، بسیار واضح است که QWERTY در بسیاری از جهان دارای قدرت قوی است. به عنوان مثال، QWERTZ یک سازگاری کوچک است که معمولا در اروپای مرکزی (آلمان، اتریش، جمهوری چک و دیگر کشورهای همسایه) مورد استفاده قرار می گیرد. کلید های Z و Y به دو دلیل تغییر می کنند. اول، چرا که Z در آلمان بیشتر از Y استفاده می شود. دوم، T و Z با هم به طور کامل استفاده می شود، زیرا برای T و Z یک طرفه است. شما همچنین می توانید واژه های (ä, ö, ü)را در این طرح پیدا کنید و یک کلید Alt Gr برای دسترسی به سطح سوم کلید اختصاصی وجود دارد.

کیبورد

کیبورد AZERTY

در اینجا یک نمونه دیگر از تقریبا QWERTY layout است. این یکی در بیشتر کشورهای فرانسوی مورد استفاده قرار می گیرد، هرچند فرانسه و بلژیک هر یک از تغییرات ملی خود را در طرح دارند، و همه آن را دوست ندارد. Q را با A و W با Z در ردیف بالا قرار دهید. نقطه ضعف برای کلید M تغییر می کند. اگر من پشت یک صفحه کلید AZERTY نشسته بودم، بزرگترین تغییر را در شماره ردیف کیبورد احساس می کردم.

کیبورد

کیبورد Maltron

اکنون اجازه دهید یک کهکشان را دور از QWERTY ببینیم. صفحه کلید Maltron به نظر می رسد بسیار غیر عادی است، اما با طراحی ارگونومی در ذهن شما طراحی شده است . بنابراین ممکن است درد مچ دست شما را تسکین دهد. صفحه کلید به صورت توده ای با عدد در وسط جدا شده است. مربع سمت چپ حروف دارای ANISF برای ردیف خانه است و ردیف خانه مربع سمت راست DTHOR است. شرکت پشت این صفحه کلید غیر معمول، PCD Maltron، در سال ۱۹۷۷ به عنوان پاسخ به مسائل با طرح QWERTY، شروع به کار کرد و حامیان هوشیار آن را پیدا کرده است.

کیبورد

کیبورد JCUKEN

پس در مورد کشورهایی که الفبا کاملا متفاوت از الفبای انگلیسی مبتنی بر لاتین است چه باید کرد؟ در روسیه، الفبای سیریلی مورد استفاده قرار می گیرد، و از سال ۱۹۱۷ (زمانی که روسیه اصلاح الفبای خود را برای حذف برخی از حروف)، JCUKEN (همچنین به عنوان YCUKEN، YTsUKEN و JTSUKEN شناخته می شود) به عنوان طرح بندی صفحه کلید پیش فرض خدمت کرده است. طرح منظم QWERTY به عنوان یک عملکرد ثانویه در یک صفحه کلید همانطور که در عکس بالا نشان داده شده است نگهداری می شود.

کیبورد

کیبورد BÉPO

بیایید به صفحه کلید دیگری در فرانسه نگاه کنیم. طرح BÉPO برای تسهیل برنامه ریزی و افزایش کارایی طراحی شده است (شبیه به دووراک). این ترتیب خاص بر اساس مطالعه آماری زبان فرانسوی است. مردم می گویند تایپ با BPEO آسان تر است، زیرا کلید های مورد استفاده اغلب در ردیف خانه هستند. BPEO دارای بسیاری از شخصیت های دیگر است که در طرح AZERTY گم شده اند، از جمله:

زبانهای رسمی اتحادیه اروپا بر اساس الفبای لاتین؛
اسپرانتو؛ ولز؛ ترکی و آذری؛ ایسلندی؛ نامه یونانی؛
ارقام ¹²³³۵ غرفه داران و سرنخ ⁶₇،۷۹،۷؛
برخی از نمادهای ریاضی، بیشتر نمادهای ارز؛بیش از ۵۰۰ کاراکتر دیاکریتیک از طریق یک سیستم و از بیست کلید کیبورد.

کیبورد

کیبورد Turkish F-Keyboard

صفحه کلید QWERTY در ترکیه بسیار رایج است، اما در سال ۱۹۵۵ ترکیه ای ها F-keyboard را به رسمیت شناختن و در زبان محلی به کار بردن. به همین ترتیب در مورد این موضوع فکر کنید: “فقط به Scrabble نگاه کنید: هر زبان با توجه به هر مقدار متفاوت برای هر حرف، تعداد مشخصی از هر کاشی را در صفحه کلید قرار می دهد. بازی کردن با لمس رومانی و با کاشی های انگلیسی حس بسیار زیادی نخواهد داشت، و در عین حال در بسیاری از اروپایی ها هنوز از ماشین های تایپی بر اساس نحوه کار انگلیسی استفاده می کنند. ”

کیبورد

کیبورد C’HWERTY – Breton

بیایید به یک صفحه کلید دیگر برای سخنرانان فرانسوی نگاه کنیم، آیا ما باید چکار کنیم؟ این در خبرها آمده است. زیرا دولت فشار زیادی برای تغییر پیش فرض AZERTY دارد. این طرح در سال ۲۰۰۳ بود و یک صفحه کلید ساخته شده برای کسانی است که برتون صحبت می کنند، این یک زبان صحبت شده در قسمت های شمال غربی فرانسه است. هنگام مقایسه این طرح با AZERTY، سوئیچ A با نامه Breton C’H (شبیه به صدای آلمانی ch ‘) و Z مبادله با W.

طرح های دیگر از کیبوردها

کیبورد

این چیزی است که در آینده به نظر می رسد؟ Optimus Popularis یک صفحه کلید فوق العاده قابل تنظیم با قیمت فوق العاده گران است. آیا QWERTY بعدی خواهد بود؟ شاید، اما احتمالا نه. چه کسی می تواند ۱،۵۰۰ دلار برای یک صفحه کلید خرج کند؟ مگر اینکه در چندین زبان تایپ کنید و از کاراکترهای غیر معمول استفاده کنید (به نام ریاضیدانان یا نوازندگان)، منطقی نیست. اما این به نوعی وجود داشت، اگر شما تا به حال خوش شانس برای دیدن یکی از آن ها بودید.

سایر صفحه کلیدها آینده شامل دکمه های قابل برنامه ریزی Razer در لپ تاپ های بازی و لمسی Apple MacBook Pro است که صفحه لمسی OLED را برای میانبرهای متنی به کار می برد. هرچند کاربران قدرت از آن متنفرند، زیرا هیچ پاسخ لمسی وجود ندارد. یا چطور در مورد هیچ صفحه کلید نیست؟ در نهایت به رسمیت شناختن گفتار به لطف AI، پس از چند دهه افزایش قابل ملاحظه ای صورت می گیرد.

برخی می گویند QWERTY عقب مانده است. در کشورهای غیر انگلیسی زبان، سخت است که نادیده بگیریم که QWERTY معنی ندارد اما اکثر مردم بیش از حد مشغول تایپ کردن بر روی هر نوع چیدمان هستند که کار آنها راحت تر کرده است. فقط از بچه ها بخواهید که همه کارهایشان را روی گوشی های تخت خود انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *